Nasıl Alınır?

Muafiyet hakkı olan sürücüler sınava girmeden src belgelerini alabilirler.

25.02.2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet almış olan sürücülerin ehliyetlerini aldıkları tarihle 25.02.2003 tarihi arasında sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birine ödenmiş en az 90 günlük primleri varsa ya da 25.02.2003 ten önce ticari taşıt kullanma belgesine sahipse herhangi bir eğitime veya sınava tabi olmadan bu belgeyi alabilirler.

25.02.2003 tarihinden önce C,D,E sınıfı ehliyete sahip olan sürücülerde ise Sosyal güvenlik kurumlarına ödenmiş prim ya da Ticari Taşıt Kullanma Belgesi aranmamaktadır. Direk başvuru ile bu belgeye sahip olabilirler.

Ehliyet sınıfı “B” olanlardan SRC Belgesi almak için istenen evraklar;

1- Dört(4) Adet Fotoğraf,

2-Ehliyet Fotokopisi, (25.02.2003 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir)

3-TC Kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdan Fotokopisi,

4-SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı Hizmet Dökümü (25.02.2003 tarihinden önce en 90 gün prim ödenmiş olmalıdır.)

5-Ehliyet detay bilgisi (Güncel olacak ve emniyetten alınacak)

6-İkametgah Belgesi

7-Dilekçe ( Hangi tür belge istendiğini belirtir). B ehliyeti olanlar sadece SRC2 ve SRC4 belgeleri için başvurabilir.

8-Belge ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu. (Tek Belge için 30 TL, iki belge için 60 TL Vakıfbank şubesine yatırılacak ve dekonta mutlaka TC numarası yazdırılacaktır. )

Ehliyet sınıfı “C-D-E” olanlardan SRC Belgesi almak için istenen evraklar;

1-Dört (4) Adet Fotoğraf,

2-Ehliyet Fotokopisi, (25.02.2003 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir)

3-TC Kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdan Fotokopisi

4-Ehliyet detay bilgisi (Güncel olacak ve emniyetten alınacak)

5-İkametgah Belgesi

6-Dilekçe (Hangi tür belge istendiğini belirtir). C sınıfı ehliyeti olanlar sadece SRC2 ve SRC3 belgeleri için başvurabilir. E sınıfı ehliyeti olan ise SRC1 ve SRC3 belgeleri için başvuruda bulunabilir.

7-Belge ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu. (Tek Belge için 30 TL, iki belge için 60 TL Vakıfbank şubesine yatırılacak ve dekonta mutlaka TC numarası yazdırılacaktır.)

UYARI:

Dilekçesiz başvuru ve eksik evrak yollamanız durumunda müracaatınız kesinlikle işleme alınmaz.

Tahsilatlar; hesaba para yatırma, havale, EFT, internetten yatırma şeklinde kesinlikle yapılmayacaktır.

Bilgilendirme:

SRC belgesi ile ilgili her türlü sorgulama işlemini (Başvuru aşamasını, kabul edilip edilmediği) e-devlet şifrenizi kullanarak www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Belgeyi almaya hak kazanıp Src belgesi henüz elinize ulaşmamışsa adres bilgilerini doğrulayınız ve yatırdığınız dekontla birlikte 0312-202 21 50-57 numaralarına fakslayınız. Dekontta T.C. Kimlik Nosu yazmıyorsa T.C. Kimlik numaranızı elle dekontun üstüne yazınız.


Muafiyet hakkı olmayan sürücüler sınava tabiidir.

Muafiyet hakkı olmayan sürücüler (Ehliyetlerini 25.02.2013 tarihinden sonra alanlar veya daha öncesinden B ehliyeti olup 90 günlük sigorta primleri bulunmayan sürücüler) ancak eğitime ve sınava katılarak Src belgelerini alabilirler.

Bunun için Ulaştırma Bakanlığından onaylı yetki belgesi olan bir mesleki eğitim kurumuna müracaat etmeleri ve 4 gün süren bir eğitime tabi tutulmaları gerekmektedir. Bu süre sonunda kurumları tarafından yapılan sınavda başarılı olan adaylar Ulaştırma Bakanlığının belirlediği bir tarihte yeni bir sınava tabi tutulur ve başarılı olanlar Src belgesi almaya hak kazanırlar.

Başvuru için Gerekli Evraklar;

1- 2 Adet Fotoğraf,

2- Ehliyet Fotokopisi

3- TC Kimlik No işlenmiş Nüfus Cüzdan Fotokopisi,

4- Durumunuza göre Diploma,Tasdikname yada Öğrenci Belgesi Fotokopisi

skrotbil