Direksiyon Sınavı

Direksiyon Sınavı (Uygulamalı Eğitim Dersi Sınavı):

Direksiyon sınavında toplam 4 hakkınız bulunmaktadır.

Direksiyon sınav tarihleri her İl, her ilçe ve her kursta değişiklik gösterir.

Teorik sınavı geçmeniz halinde direksiyon sınavı Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihte randevu usulü yapılmakta olup 35 dakika sürmektedir. Kursun araçları dışında başka bir araçla sınava girilemez.

35 dakikalık sürenin ilk beş dakikasında kursiyere aracı tanıma ile ilgili otomobil için EK-1 ve motosiklet için EK-2 formlarında belirtilen sorular sorulur. Daha sonra sürüş sınavına geçilir. Sınav esnasında kursiyerin araç tanıma ve kullanmada yetersiz olması ve sürücü olamayacağına kanaat getirilmesi halinde sınava son verilir.

Sınavda artık puan verilmemektedir. Direksiyon değerlendirme formu (Ek-1 ve Ek-2) te yer alan maddelere göre değerlendirme yapılmaktadır.

ek-1

Büyütmek için resme tıklayınız...

ek-2

Büyütmek için resme tıklayınız...

direksiyon

Bu formlarda;

 1-Kırmızı renkle işaretlenmiş bölümler tek hata olarak değerlendirilerek kursiyerin sınavına son verilir.
2-Sarı renkle işaretlenmiş bölümler iki hata olarak değerlendirilerek kursiyerin sınavına son verilir.
3-Mavi renkle işaretlenmiş bölümler beş hata olarak değerlendirilerek kursiyerin sınavına son verilir.”
Her aday mutlaka kurslarının kendilerine bildirdiği saatten en az 20 dakika önce sınav başlangıç yerinde olmalıdır. 2 dakika geç kalınması durumunda bile aday sınava alınmamaktadır.

Direksiyon sınavlarına başarısız olan kursiyerler, her sınavdan sonra, kayıtlı oldukları kurstan en az 2 saat direksiyon eğitimi almak ve bunun için ekstra ücret ödemek zorundadırlar. Aksi taktirde sınava giremeyecekler ve sınav haklarını kaybedeceklerdir.

skrotbil